Tak dolnovestenické gumárne Vegum Pavla Jakubca, ako aj popradské mraziarne HO&PE Family, hokejistu Mariána Hossu, sa v priamych mzdových kompenzáciách vlády na zvládnutie koronakrízy nenašli. Hlavným dôvodom je, že im tržby nespadli o viac ako 40 percent, ako si predstavujú schémy vládnych výpomocí. Ďalším dôvodom je, že chcú naďalej obsluhovať aspoň tých zákazníkov, čo im ešte zostali a tým pádom nemôžu nechať doma nikoho zo zamestnancov.
Napriek všetkému ale tieto firmy oceňujú snahu vlády v boji s koronavírusom. Prečo vlastne, sa dozviete v diskusii denníka SME na tému „Ako môžu slovenské firmy prežiť koronakrízu ,“. Štátny tajomník ministerstva hospodárstva Ján Oravec v nej viac priblíži nielen to, na akých ďalších výpomociach pre podniky zasiahnuté krízou ešte vláda pracuje, ale aj to aké systematické opatrenia plánuje pre zlepšenie podnikania na Slovensku. Osvetlí, ako chce vláda vlastne sflexibilniť Zákonník práce, ako vysoké sú šance na návrat rovnej dane i či má táto vláda po rozpočtových deficitoch z koronakrízy šancu aj na znižovanie odvodov.
Advokátka Jana Alušíkova z advokátskej kancelárie Malata, Pružinský, Hegedüš & Partners zasa osvetlí napríklad aj to ako, mohla vláda moratórium na bankroty zaviesť jednoduchšie a menej prajeé dlžníkom, ako k tomu napokon došlo. Aj banky sa teraz totiž obávajú, že dlžníkov vláda začala chrániť až príliš a do konkurzu sa budú dať len veľmi ťažko poslať aj zjavní špekulanti.
Pozrite si záznam celej diskusie: