Aj touto horúcou otázkou sa zaoberali účastníci online SME fóra na tému stabilizácie bankového sektora počas koronakrízy. Minister financií Eduard Heger nedal jasnú odpoveď. Naznačil ale, že veľa bude závisieť od toho, aké ďalšie úverové linky či iné výpomoci pre firmy ešte kabinet s bankovými domami vyjedná aj v najbližších týždňoch či mesiacoch.
Ostatní diskutujúci, Vladimír Dvořáček z Národnej banky Slovenska, Andrej Viceník z VÚB banky a prezident Asociácie priemyselných zväzov Alexej Beljajev sa zhodli, že zrušenie bankového odvodu je pre dlhodobú stabilitu bankového sektora nevyhnutné. Aj to napriek tomu, že banky sú stále v dobrej kondícii a lepšie ako počas predchádzajúcej krízy v roku 2009 sú na tom aj slovenské podniky.
Minister E. Heger uviedol, že pre vládu nie je úplne uzavretá ani možnosť navyšovať kurzarbeit pre firmy, ktorým klesli zákazky a mali či stále musia mať zamestnancov mimo práce. Naznačil, že nedávno schválená mzdová kompenzácia na jedného zamestnanca 880 eur mesačne ešte nemusí byť konečným číslom a vláda môže podporu ešte zvýšiť.
Podľa A. Beljajeva by firmám pomohla aj nová schéma výpomocí pre spružnenie poisťovania pohľadávok. Po poklese tržieb sa totiž platobný styk spomalil a firmy teraz viac dlžia hotovosť. Ten, kto si pohľadávky poistil, teraz naráža na veľkú opatrnosť poisťovní. Riešením by mohla byť istá forma vládnej výpomoci a minister E. Heger potvrdil, že sa o tom diskutuje a hľadá vhodné riešenie.
Debaty medzi vládou, firmami a bankami sa však podľa E. Hegera netýkajú iba bezprostrednej záchrany ekonomiky. Kabinet chce vytvoriť podmienky, aby sa neskôr dostala na vyššie výkony a pripravuje jej pokrízový reštart. Jedným z podporných nástrojov by mali byť aj zvýšené investície do verejných projektov, hlavne do budovania infraštruktúry. Osobitne spomenul možnosť zdynamizovať obnovu ciest prvej triedy.