V októbri 2020 podpredseda vlády Štefan Holý s vtedajším premiérom Igorom Matovičom oznamovali revolúciu vo verejnom obstarávaní. Keď sa dnes pozrieme na Národnou radou SR schválené znenie novely zákona o verejnom obstarávaní, revolúciou by sme to určite nenazvali. Napriek tomu je ale dôležité uviesť, že ide o doposiaľ najrozsiahlejšiu novelu od roku 2016, teda od platnosti aktuálneho zákona. Pre úspech v súťažiach je dôležité poznať čo všetko sa zmenilo a aký dopad to bude mať na nové, ale aj prebiehajúce súťaže. Práve z tohto dôvodu SME konferencie pripravili cielený seminár Verejné obstarávanie 2022 , ktorý podrobne vysvetlí a popíše zmeny, na ktoré sa je potrebné pripraviť.
Asi najväčšie zmeny pocítime vo vyhlasovaní eurofondových zákaziek. Niet divu, veď v čerpaní eurofondov sme na chvoste Európy, každý rok hrozí Slovensku prepadnutie desiatok miliónov z alokovaných prostriedkov. Novela teda prinesie dlho sľubované zrýchlenie, a to nielen na súťaže vyhlásené po 31. marci 2022.
Násobné zvýšenie limitov pre zákazky s nízkou hodnotou
Už tradične sa každou významnejšou zmenou zákona menia aj limity pre zákazky s nízkou hodnotou. Schválené znenie právnej úpravy túto tradíciu neopomína, práve naopak, prináša až násobné zvýšenie limitov pre zákazky s nízkou hodnotou, čo je na druhej strane vyvážené väčšou transparentnosťou, ktorú predstavuje povinná elektronizácia prostredníctvom štátnej elektronickej platformy. Na jej vybudovanie, resp. sfunkčnenie je potrebný určitý čas, preto sa zavedie prechodné obdobie, počas ktorého bude možné používať aj iné nástroje.
V súčasnosti medializovaná pripravovaná reforma súdnictva neobchádza ani oblasť verejného obstarávania. Keďže reforma súdnictva sa ešte len pripravuje, prechod bude postupný a po mnohých diskusiách sa nakoniec zachoval aj kolektívny odvolací orgán, Rada Úradu pre verejné obstarávanie. Napriek tomu, že vznik správnych súdov sa očakáva až po 1. 1. 2023, zmeny v námietkovom konaní nastanú už po 31. 3. 2022 a týkať sa budú nielen nových súťaží, ale aj tých aktuálne prebiehajúcich. Pre úspech bude potrebné myslieť na viaceré detaily, preto sa seminár bude osobitne venovať tejto časti zákona o verejnom obstarávaní.

Veľké zmeny čakajú aj zákazky vyhlasované v dynamických nákupných systémoch
Veľké zmeny čakajú aj zákazky vyhlasované v dynamických nákupných systémoch - nástrojoch, ktoré sa v COVID-ovom období vyhlasovali asi najčastejšie za celú históriu verejného obstarávania na Slovensku. Z pohľadu judikatúry Súdneho dvora EU sa aplikovala aj zvýčená miera poskytovaných informácií najvýhodnejšej ponuky, a to najmä v podobe podrobného popísania akým spôsobom úspešný uchádzač preukázal splnenie podmienok účasti. Táto zmena bola záujmovými združeniami v medzirezortnom pripomienkovom konaní výrazne kritizovaná, avšak Úrad pre verejné obstarávanie na nej trval, a to práve z dôvodu vývoja judikatúry Súdneho dvora EU. Aký dopad to ale bude mať na budúcu konkurencieschopnosť dodávateľov a kde sú hranice know - how resp. dôvernej informácie, bude určite diskutovaná téma na blížiacom sa školení.
Mnohé spoločnosti zastávajú názor, že novela sa až do jej účinnosti dodávateľov netýka. Tento názor je ale v kontexte aktuálne prijatej právnej úpravy, nepredvídateľne sa vyvíjajúcich cien elektriny, plynu a stavebných materiálov, vysoko mylný. Preto využite príležitosť, ktorúSME konferencie prinášajú a pripravte sa na zmeny už teraz veď "pripraveným, šťastie praje"! Koniec koncov, mnohé zmeny sa budú týkať aj aktuálnych verejných súťaží.
Autor: SME konferencie, Marcela Turčanová