Dajú sa zelenými témami rozhodnúť komunálne voľby? Aj keď slovenské mestá žijú na pohľad inými problémami, už predchádzajúce voľby postavili do čela samospráv viacerých ekologických a občianskych aktivistov. Nová generácia komunálnych politikov priniesla nové prístupy k rozvoju miest.
Kroky k udržateľnosti
Košice zabojovali o titul Európske hlavné zelené mesto roku 2022 a aj keď ho nezískali, Zelená vízia posúva východoslovenskú metropolu výrazne dopredu. Má ambíciu stať sa prvým slovenským mestom, ktoré v roku 2030 dosiahne uhlíkovú neutralitu a vnútornú teplotu vyrovná s tou v jeho okolí. Hlohovec prijal Stratégiu adaptácie na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy v cieľom znížiť zraniteľnosť 22-tisícového mesta na dôsledky horúčav, povodní z prívalových zrážok a dlhodobého sucha. A pridávajú sa ďalšie mestá, ktoré chápu, že udržateľnosť je podmienkou ich ďalšieho rozvoja.
Menia sa prístupy, už nestačí len nákup elektrobusov z európskych peňazí, sadenie pár stromov či presun skládky odpadu... Očakáva sa koncepčný pohľad, profesionálny manažment a líderstvo samosprávy pri hľadaní inovatívnych riešení s partnermi zo súkromného a akademického sektora. Vo svete vzniklo viacero iniciatív, ktoré podporujú práve takúto stratégiu.

Svet má vysoké ciele
Európska únia podporuje viacero zelených programov. Jej vlajkovou loďou je iniciatíva Misia pre 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest s cieľom inšpirovať európske mestá k uhlíkovej neutralite do konca tejto dekády. Predbežne sa registrovalo 150 miest s ambíciou premeniť sa na experimentálne a inovačné centrá, ktoré by mohli podnietiť záujem ďalších európskych miest.
Podobné ciele sleduje aj celosvetová kampaň Race to Zero, ktorú pred dvoma rokmi vyhlásila OSN. Inšpiruje mestá, aby do konca dekády redukovali skleníkové emisie na polovicu a uhlíkovú neutralitu dosiahli do roku 2050. Do iniciatívy sa už prihlásilo 760 miest a regiónov, medzi nimi metropoly ako Los Angeles, New York, Bangkok, Bombaj, Dubaj, Londýn, Brusel, Berlín, Praha, Varšava, Budapešť... V stredoeurópskom regióne vyvolala najväčší ohlas v Rumunsku, Poľsku a Česku, medzi signatármi však zatiaľ nefiguruje žiadne slovenské mesto (https://unfccc.int/climate-action/race-to-zero/who-s-in-race-to-zero#eq-5).
Konferencia Beh k nule – uhlíkovo neutrálne mesto
Na podporu globálnych trendov pripravilo Veľvyslanectvo Veľkej Británie a Severného Írska v spolupráci so SME konferenciami stretnutie primátorov Beh k nule – uhlíkovo neutrálne mesto. Konferencia bude 17. februára v Bratislave a predstaví prístupy britských miest k iniciatíve Race to Zero.
Vo Veľkej Británii sa do kampane okrem Londýna zapojilo niekoľko desiatok municipalít, nechýbajú medzi nimi Birmingham, Liverpool, Bristol, Leeds, Newcastle upon Tyne, Oxford, Edinburgh či Glasgow. Na konferencii vystúpia experti z britských metropol a so slovenskými primátormi budú hovoriť o riešeniach, ako znižovať uhlíkovú stopu miest – v energetike verejných budov, mestskej mobilite či odpadovom hospodárstve. V porovnaní so svetom chýba slovenským mestám rad kompetencií, aby mohli lepšie regulovať a podporovať zelené trendy na svojom území. O to cennejšia je snaha naštartovať aj v súčasných podmienkach udržateľný rozvoj a priniesť obyvateľom vyššiu kvalitu života. Trend je totiž jasný – svet sa usiluje o uhlíkovú neutralitu a mestá patria k lídrom tejto zmeny.