
Bratislava vstúpila do éry budovania nových mestských štvrtí. Prvé začali vyrastať v okrajových častiach metropoly a priekopníkom boli Slnečnice spoločnosť Cresco na juhu Petržalky. Na opačnej strane mesta vzniká v réžii Penta Real Estate obytná štvrť Bory a Lucron ohlásil projekt mestskej štvrte Nesto. Vybudujú ju v západnej časti Petržalky po hranicu s Rakúskom a podľa predstavených materiálov ide o jeden z najväčších a najkomplexnejšie pripravených porevolučných projektov v Bratislave.
Nové obytné štvrte prenikajú aj do vnútra mesta na brownfieldy po bývalých priemyselných areáloch. Vzorom je bratislavský „downtown“, ktorý vyrastá na území bývaného dunajského prístavu a fabriky Apollo. Corwin napríklad plánuje premeniť rozsiahly areál na Račianskej ulici na zónu Palma pre ľudí. Pridali sa aj Košice a mesto vyhlásilo medzinárodnú súťaž na Nové mestské centrum s ponukou bývania a ďalšími funkciami v pri rieke Hornád na mieste, ktoré doteraz slúžilo priemyselnej činnosti a rástla tu burina.
PROGRAM KONFERENCIE SMART CITY SUMMIT: SME NA CESTE K SMART CITIES
Aj bývanie bude inteligentné
Nové štvrte majú ambíciu zatraktívniť mestské prostredie. Sľubujú moderný urbanizmus s vysokým štandardom bývania a podielom zelene, komplexnou občianskou vybavenosťou a zónami oddychu a rekreácie. Niektoré idú ešte ďalej a rátajú s vytvorením susedských komunít v rámci mikrolokalít.
Bez inovatívnych prístupov to však nepôjde. Rezidenčný trh v tomto smere zaostáva za administratívnym, kde firmy stále viac žiadajú sídla v zelených budovách. Byty sa pri ich nedostatku zatiaľ kupujú aj s nižšími nárokmi, čo sa však v budúcnosti môže zmeniť a inteligentné bývanie sa stane konkurenčnou výhodou.
Práve zóny budované na „zelených lúkach“ sú príležitosťou pre komplexné nasadenie smart technológií prakticky vo všetkých oblastiach. Z hľadiska modernej dopravy môžu podporiť elektromobilitu sieťou dobíjacích staníc, ale aj cyklomobilitu budovaním nových trás a prístupov do centra. Aj smart energetika ponúka široké možnosti, od trvalo udržateľnej architektúry cez stavebné materiály až po inteligentné riadenie spotreby. Ďalšími sférami sú verejné osvetlenie, bezpečnosť či manažment odpadov.
Samospráva zatiaľ nestíha
Moderné rezidenčné štvrte zvyšujú imidž a konkurencieschopnosť miest, ale svoj potenciál nenaplnia bez podpory samosprávy. Developeri môžu medzi sebou súťažiť o najlepší projekt, všetko nemajú v rukách. Napojenie lokalít na verejnú dopravu je v kompetencii samosprávy a dlhé čakanie na električky do Slnečníc či na Bory ukazuje, že mesto nestíha držať krok. Platí to aj pri výstavbe škôl a predškolských zariadení či podpore tvorby pracovných príležitostí a služieb v nových zónach.
Historicky sú vzťahy developerov a samospráv zaťažené nedôverou a podľa prieskumu Smart Cities klubu ešte aj dnes 16 percent primátorov nemá najlepšie skúsenosti. Zvyšná časť si ale uvedomuje, že pre rozvoj mesta je kľúčové hľadanie spoločných riešení, aj keď je to častokrát nie je jednoduché.
Smart inšpirácie z Viedne
Spolupráca mesta s developerov pri tvorbe inteligentných obytných štvrtí je témou konferencie SME na ceste k Smart Cities, ktorá bude 31. mája v bratislavskom hoteli AC Hotel by Marriott Old Town. Diskusiu otvorí Gerhard Schuster, šéf spoločnosti Wien 3420 aspern Development, manažuje výstavbu viedenskej štvrte Aspern Seestadt. Ide o jeden z najväčších inovatívnych urbanistických smart city projektov v Európe. Štvrť okolo umelého jazera na území bývalého letiska bude kompletne dokončená do roku 2030 a vtedy bude mať 20-tisíc obyvateľov a rovnaký počet pracovných miest. V súčasnosti je zastavaná tretina celkovej plochy a už dnes ponúka mix moderného bývania, kancelárií, služieb, inovatívnych firiem i vzdelávacích inštitúcií. Nová mestská zóna tak spája aspekty, ktoré sa v iných lokalitách zvyčajne dostávajú do konfliktu: biznis a oddych, mesto a prírodu, ale aj kariéru a rodinu. Keďže ide o „mesto bez áut“, základným prvkom je množstvo zelene, cyklochodníky, ulice s malými obchodíkmi a všadeprítomné moderné technológie, typické pre smart city. Do centra Viedne je pritom dvadsať minút vďaka novej linke metra, postavenej už v roku 2013.
Spoluorganizátor konferencie Smart Cities klub priamo na podujatí podpíše so spoločnosťou Wien 3420 aspern Development dohodu o spolupráci. Primátorom a županom umožní pravidelné návštevy Aspernu, aby spoznávali mechanizmy spolupráce samosprávy a biznisu, ktoré umožnili vytvoriť ukážkové mesto 21. storočia.