Ani odchádzajúca vláda nepriniesla citeľnú pomoc slovenskému rodinnému biznisu. Do toho prišla kombinácia hneď dvoch kríz za sebou v podobe covidu a vojny na Ukrajine. Čo to znamenalo pre rodinné podniky? Paradoxne to väčšinu z nich ešte viac zomklo.
A potvrdilo, že nielen v biznise treba diverzifikovať. Rozloženie biznisu aj rizika na „viac nôh“ pomáha lepšie prejsť ťažkými časmi.
Aj o týchto témach bola SME konferencia Rodinný biznis , ktorá sa konala v polovici júna v Bratislave. Zúčastnili sa na nej zástupcovia firiem Matador Group, Vinárske závody Topoľčianky a Crazy Fly Nemšová, ale aj ministerstvo hospodárstva a štátna záručná banka.

Práve úlohou štátu a jeho inštitúcií musí byť najbližšie roky tlačiť a podporovať inovácie. Bez nich sa totiž tunajší rodinný biznis nezaobíde. Sú to práve menšie a stredné rodinné firmy, ktoré sú v okolitých vyspelých ekonomikách ako Rakúsko či Taliansko jej zdravým základom.
Inovácie Slovensko zúfalo potrebuje či už vo vzdelávaní, ale aj napríklad v legislatíve. Tunajšie pravidlá občianskeho a obchodného práva sú desiatky rokov za západnou Európou. Už len v tom sú pre tunajší biznis konkurenčným znevýhodnením oproti zvyšku Európy.
Je dobrou správou, že aj kabinet Ľudovíta Ódora vo svojom programe vyjadruje podporu „inteligentnému priemyslu či podnikovému výskumu“. Politici ale musia svoje sľuby voči tunajšiemu biznisu už začať aj plniť.
