Diskusia o definícii energetickej chudoby, o existujúcich programoch na zlepšenie kvality bývania, zateplenie, výmenu zdroja vykurovania a znižovaní výdavkov na energie. Kto všetko sa môže uchádzať o príspevok a prečo sa zavádza sociálno-klimatický fond a komu bude pomáhať.
Hostia diskusie
Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví
Kristína Korčeková, zástupkyňa generálneho riaditeľa SAŽP
Dušana Dokupilová, vedecká pracovníčka, Prognostický ústav SAV
Najväčšiu časť energeticky chudobných na Slovensku tvoria úplné rodiny s deťmi. Najvýraznejšie však energetická chudoba ovplyvňuje jednorodičovské domácnosti, kde je ohrozená takmer každá šiesta domácnosť. Tento problém je častý aj u jednočlenných domácností.
Príjmy týchto domácností jednoducho nestačia na obnovu domu, kde by do budúcna šetrili výdavky na energie. Takýmto domácnostiam musí pomôcť štát. Nedostatok finančných prostriedkov na riešenie energetickej chudoby nie je ten najväčší problém. Dôležité je však zabezpečiť adresnú pomoc.
Riešenie energetickej chudoby ide ruka v ruke so zmierňovaním klimatických zmien, ktoré sa vo forme vysokých teplôt a extrémnych výkyvov počasia čoraz častejšie prejavujú aj na Slovensku. V najbližších desiatich rokoch by mala mať Slovenská republika na opatrenia, ktoré pomáhajú znižovať náklady na energie, ale aj prispievajú k zmierňovaniu klimatických zmien, až 10 miliárd eur. Na podporu energeticky chudobných domácností vzniká aj sociálno-klimatický fond.
Autor: SME konferencie