Tak ako sa súčasná európska komisia a parlament zapíšu do dejín prijatím Európskej zelenej dohody a zmenou legislatívnych opatrení, známou pod názvom Fit for 55, tak aj nový parlament bude stáť pred dosahovaním nových cieľov, a to znížením 90% emisií skleníkových plynov do roku 2040.
Na to, aby sme vedeli dosahovať cieľ do roku 2040, bude zrejme potrebné prijať ďalší balík opatrení. Slovensko nie je lídrom v klimatických politikách a už len príprava strategických energeticko-klimatických plánov je kritizovaná zo strany Európskej komisie za svoje nízke ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov.
Hostia:
- Michal Kiča, politik, enviromentálny právnik
- Karol Galek, energetik, geológ a politik
- Branislav Ondruš, štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
- Martin Hojsík, podpredsedu Európskeho parlamentu
Na, v poradí osemnástej, diskusii sa s hosťami budeme venovať týmto témam:
- Navrhujú kandidáti „zvoľniť“ alebo pokračovať v ambíciách súčasného parlamentu?
- S akou víziou prichádzajú do volieb pre konkurencieschopnosť nášho hospodárstva?
- Ako vidia financovanie pre zelené priority pri plánovaní nového dlhodobého rozpočtu EÚ, ktorý sa bude v nadchádzajúcom období pripravovať na roky 2028 – 2034?
- Ako vnímajú nastávajúci tlak zo strany priemyslu (Antverpská deklarácia) na riešenia klimatickej zmeny kandidáti na europoslancov?
- Aké sú ich postoje k diskutovaným opatreniam ohľadom zvýšenia zapojenia OZE a zdvojnásobenie energetickej efektívnosti do roku 2030?