Plyn sa teraz ukazuje stále lacnejší zdroj ako elektrina, ale cenovo nestabilný a s presahom na geopolitické riziká pre krajinu. Na konci roka 2024 vyprší platnosť zmluvy na prepravu ruského plynu cez ukrajinské územie. Slovensko síce má diverzifikované dodávateľské trasy, ale očakáva sa nárast cien aj z dôvodu zvýšenia nákladov na prepravu plynu v EÚ. Rovnako by výšku ceny plynu mal ovplyvniť nový systém obchodovania s emisnými kvótami, ktorý zahrnie aj vykurovanie v domácnostiach so začiatkom v roku 2026.
Pozastavenie programu Zelená domácnostiam a dotácie štátu na tepelné čerpadlá je zrejme dočasné, ale vytvárajú neistotu. Drobné podniky si nevedia dovoliť preplatiť dotačnú čiastku, kým sa program spustí a tak aj domácnosti čakajú na spustenie dotácie. Tepelné čerpadlo využíva elektrinu, ktorá je drahšia ako plyn a preto nie je motivačné vymeniť svoj kotol na plyn za tepelné čerpadlo. Štát však môže pristúpiť k riešeniam.
Ďalšia zo série diskusií o Zelenej vízii pre Slovensko sa uskutoční 20. júna 2024 a bude venovať týmto témam.
Podľa viacerých zdrojov to môže výrazne zvýšiť ceny plynu v Európe. Aký vývoj očakávate?
Slovensko síce má diverzifikované dodávateľské trasy, ale očakáva sa nárast cien aj z dôvodu zvýšenia nákladov na prepravu plynu v EÚ. Ako to môže zasiahnuť slovenské domácnosti?
Plyn sa tak opäť ukazuje ako síce stále lacnejší zdroj ako elektrina, ale cenovo nestabilný a s presahom na geopolitické riziká pre krajinu. Ako vnímate tento rozmer?
Pozastavenie programu Zelená domácnostiam a dotácie štátu na tepelné čerpadlá vytvárajú neistotu pre podnikateľské prostredie. Sú vôbec takéto dotácie nutné a prospešné?
Čo spôsobuje aktuálny stop stav pre výrobné závody a predajcov tepelných čerpadiel na Slovensku?
Môžeme porovnávať výhodnosť tepelného čerpadla a plynového kotla len z hľadiska aktuálnej ceny plynu a elektriny?
Cena elektriny je oveľa vyššia ako cena plynu, preto nie je motivačné vymeniť svoj kotol na plyn za tepelné čerpadlo? Dá sa niečo robiť s tarifou pre tepelné čerpadlá? Podporoval by tento krok aj štát?
Slovensko je unikátne tým, že tu máme výrobné závody pre tepelné čerpadlá. Ide teda o výrazný vývozný artikel, v ktorom sa zamestnáva viac ako 3 000 ľudí. Vieme naplno využiť potenciál pre pracovné miesta? Je toto odvetvie, ktoré prinesie pre Slovensko ekonomický rozvoj?
Naše pozvanie do diskusie prijali:
Kamil Šaško - Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR
Vladimír Orovnický - Prezident Slovenskej asociácie pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlo
Peter Kalman - Spoluzakladateľ Greenlogy a.s.
Hlavným cieľom Zelenej vízie pre Slovensko je otvoriť širšiu odbornú diskusiu o našej – klimatickou zmenou poznačenej budúcnosti naprieč sektormi. Chceme dať slovo nielen expertom v oblasti životného prostredia a zmeny klímy, ale napríklad aj ekonómom, energetikom, politológom, sociológom, demografom, predstaviteľom biznisu aj občianskeho sektora.
Veríme, že úspešní v zvládnutí klimatickej krízy môže byť iba vtedy, keď budeme hľadať porozumenie naprieč sektormi i politickým spektrom, keď začneme širšie spolupracovať a keď budeme mať jasne stanovené realistické ciele.